Lot No.: 802
Krzesło modernistyczne
wg projektu Mariana Sigmunda;
Polska, projekt 1930 - 1931,
wykonanie 1 poł. lat. 30. XX w.
wg projektu Mariana Sigmunda;
z prostokątnym, deskowym oparciem, trapezoidalną, luźną, tapicerowaną poduszką siedzenia, wsparte na czterech graniastych nogach. Oparcie lekko wybrzuszone, zaokrąglone na górnej krawędzi, fornirowane dwoma płatami wzorzystej okleiny. Boki oparcia oraz przednie nogi dekorowane czernionymi pasami.
Konstrukcja - dębina, sosna; fornir - jesion; 93 x 45 x 45,5 cm.
Polska, projekt 1930 - 1931, wykonanie 1 poł. lat. 30. XX w.
Krzesło z kompletu siedzisk wykonane według projektu Mariana Sigmunda (1902 - 1993) jednego z najważniejszych polskich projektantów mebli i wnętrz dwudziestolecia międzywojennego, wspołtworcę stowarzyszenia artystów plastyków ŁAD (1926 ).
Meble Sigmunda charakteryzowała prostota i skubizowanie form, ascetyczne dekoracje ograniczone do gry wzorzystych fornirów krajowych drzew (jesion). Krzesła powstały w komplecie mebli do jadalni wraz z okragłym stołem ok. 1930 r. Znane dotąd przykłady analogicznych krzeseł miały twarde deskowe siedzenia, w przeciwieństwie do
omawianego z luźną, tapicerowaną poduszką.