Lot No.: 733
Żardiniera cloisonné
zdobiona wyobrażeniem kwiatów i ptaków,
oprawiona w brąz; niesygnowana;
Japonia, ok. 1870-80
zdobiona wyobrażeniem kwiatów i ptaków, oprawiona w brąz;
Żardiniera w kształcie głębokiej misy o przekroju wydłużonego owalu, zdobiona
rozbudowanym barwnym motywem "kwiatów i ptaków" ( jap. kachoga) - wśród bujnej,
realistycznie potraktowanej roślinności, na którą składaja się między innymi kwitnące chryzantemy, glicynia, piwonie i lilie, fruwają kolorowe ptaki; w górnej części czerepu i na szyi naczynia biegnie szeroka ornamentalna bordiura z kratką wypełniona kwiatowymi rozetkami, oraz z wielopłatkowymi polami - motyw stylizowanych obłokow - wypełnionymi stylizowanym ornamentem roślinnym z wicią wolutową. Dno i wnętrze powleczone grubo nierówną niebieską emalią. Wylew ujęty jest w pierścień z brązu zwieńczony ażurową obręczą i zaopatrzony w dwa uchwyty w kształcie skrzydlatych smoków, których wydłużone cielska "spływaja" po bokach naczynia i łacza się z obręczą podstawy ; dno wbudowane w brązową podstawę również ozdobioną ażurem analogicznym do ażuru obiegającego brzeg żardyniery i wspartą na czterech nóżkach z maszkaronami w formie stylizowanych głowek lwów karashishi.
Emalia cloisonné na miedzi, oprawa z brązu wys. 28,5 cm; szerokość 31 cm; niesygnowana; Japonia, ok. 1870-80;
Stan zachowania: lekkie pogięcia ażuru brązowej obręczy ujmującej brzeg naczynia, przy szyi owalny ubytek emalii dł. ok. 1 cm