Lot No.: 722
Pałasz żołnierza ciężkiej kawalerii
szwedzkiej wz. 1893, zapewne Konnego
Regimentu Leibgwardii Królewskiej. Szwecja,
Eskilstuna, firma: Z. Swaling; k.. XIX / pocz. XX w.
szwedzkiej wz. 1893,
zapewne Konnego Regimentu Leibgwardii Królewskiej.
Głownia dług. 950 mm, szer. 34 mm, prosta, obosieczna, o przekroju romboidalnym, z krótką nasadą
wydzieloną wydatnym progiem i wąską, głęboką bruzdą biegnącą przez środek obu płazow, przechodzącą
na sztychu w ość. Na nasadzie, po stronie wewnętrznej, wybita jest nazwa firmy: "Z. SVALING /
ESKILSTUNA", poniżej korona królewska, pod nią tuż nad progiem zastawy liter " H.M." i "G.M."
Po stronie zewnętrznej, tuż nad progiem nasady "K. 6.". Oprawa rękojeści mosiężna. Jelec tarczowo -
koszowy, zaokrąglony w tylnej części, w przedniej przechodzący w szeroki, zwężający się stopniowo ku
górze kabłak z prostokątnym otworem do przełożenia temblaka. Krawędzie wykończone grubym,
okragłym rantem, wzdłuż którego biegnie rząd okragłych otworków. Głowica w formie owalnego,
szerokiego kapturka z płaskim guzem na wierzchu, w którym zanitowany został trzpień głowni. Kapturek
przechodzi na grzbiecie w długi warkocz sięgający jelca, mocowany z trzonem rękojeści owalnym
pierścieniem. Trzon rękojeści drewniany, karbowany, pokryty czarną, obecnie mocno wytartą skórą.
Brak oplotu. Brak pochwy. Stal, mosiądz, drewno, skóra. Długośc całk. bez pochwy - 1100 mm. Waga: b.
pochwy - 1204 g. Szwecja, Eskilstuna, firma: Z. Swaling; k.. XIX / pocz. XX w.