Lot No.: 716
Tapiseria z alegorycznym przedstawieniem
miesiąca lipca;
wełna, osnowy lniane skręcane z czterech nitek,
technika gobelinowa, Francja ?, XVII w.
miesiąca lipca
Wełna, osnowy lniane skręcane z czterech nitek, technika gobelinowa, gęstość (6-7) nici osnowy
na 1 cm; 188 x 210 cm;
Sygnowana - [ monogramem wiązanym MG w owalu]
Francja ?, XVII w.
Serie z przedstawieniem miesięcy czy pór roku były bardzo popularne w XVII wieku.
Powstawały w warsztatach: brukselskich, angielskich i francuskich. Niektóre wersje tego
popularnego tematu były kopiowane i powielane przez mniej renomowane pracowanie.
Tkanina z alegorycznym przedstawieniem lipca- została prawdopodobnie wykonana w takim
właśnie warsztacie. Wskazuje na to uproszczona kompozycja bordiury i sumaryczne traktowanie
postaci.
W polu środkowym siedzące pomiędzy drzewami dwie kobiety w wieńcach z kłosow zbóż na głowie, zbierające do koszy
czerwone jabłka wysypujące się z rogów obfitości. W tle sceny rzeka, pola i zabudowania gospodarskie. Pod drugiej
stronie rzeki, na polu obejmująca się para żniwiarzy siedzących pod stogiem siana. Nieco dalej po lewej stronie
przy zabudowaniach kobieta ubijająca masło w maselnicy. Za krajobrazem na horyzoncie fragmenty wież i ruin miasta.
Bordiura z girland kwiatowych splecionych z tulipanów, róż i drobniejszych kwiatów, na górze i dole ozdobiona
medalionami. Górny medalion zdobi sylwetka lwa, dolny napis JULIUS.
Stan zachowania:
Tkanina dobrze zachowana, gęsto tkana, wełna wątków nieprzesuszona sprężysta, niespłowiała, szparki techniczne
w większości pozszywane.
Na górze doszyty rękaw z syntetycznej tkaniny ażurowej do zawieszania. Brzegi boczne założone, miejscami podszyte;
brzeg prawy w części środkowej z ubytkiem osnowy niezabezpieczony. Całośc bez widocznych działań i interwencji
konserwatorskich.