Lot No.: 715
Zegar kominkowy portykowy
marmur, brąz złocony, szkło;
wys. 59 cm; szer. 35 cm, głęb. 14,5 cm;
Francja, Paryż, 4 ćw. XIX w.
z podstawą z białego marmuru, na planie prostokąta z ryzalitami,wspartą na 4 kolistych nóżkach z brązu złoconego; powyżej marmurowy portyk z girlandą różaną i kolumnami z brązu złoconego w formie herm kobiecych; nad ich głowami marmurowy gzyms z umieszczoną pośrodku cylindryczną puszką z mechanizmem, zwieńczoną szyszką i laurowymi gałazkami przepasanymi wstęgą; po bokach wazony z płomieniem;
mechanizm zegara z paryskim systemem bicia godzin i połgodzin, z wahadłem solarnym z brązu złoconego; na płycie mechanizmu napisy: PLANCHON / PARIS oraz w kole: VINCENTI & Cie, MEDAILLE D'ARGENT 1855; tarcza osłonięta wypukłym szkłem, emaliowana, z arabskim podziałem godzinowym i minutowym oraz napisem: Maniére / A PARIS;
marmur, brąz złocony, szkło; wys. 59 cm; szer. 35 cm, głęb. 14,5 cm; Francja, Paryż, 4 ćw. XIX w.