Lot No.: 524
Waza balaskowa z kopulastą pokrywą
zdobiona postaciami w pejzażu;
Niemcy (?), niesygn.; XVIII w.
zdobiona postaciami w pejzażu
Na wysokiej podstawie lekko rozszerzającej się ku dołowi; ośmioboczny podział nikło zaznaczony na brzuścu ; pokrywa z ośmiobocznym kołnierzem, z uchwytem w kształcie gałki zwieńczonej kulką.
Dekoracja niebieska na białym tle, wykonana podszkliwnie kobaltem przy pomocy szablonu. Podstawa ozdobiona jest szeroką bordiurą wypełniona stylizowanym ornamentem lambrekinowym wzorowanym na chińskim motywie zdobniczym yun jian ( "kołnierz z obłokow") ; brzusiec ozdobiony kontynuacyjnym motywem pejzażowym z bujną roślinnością ze stylizowanymi sosnami i chińskimi perforowanymi skalami, w którym odpoczywa osiem "chińskich" postaci; wokoł szyi biegnie bordiura z rozetkami kwiatowymi. Pokrywa ozdobiona jest motywem dwóch "Chińczyków" w pejzażu z sosną i perforowaną skała.
Fajans, czerep gruby, szarawy; zdobienie podszkliwnie kobaltem, wys. 60 cm; Niemcy (?), niesygn.; XVIII w.
Stan zachowania: dużo skaz technologicznych ( odpryski szkliwa), szczególnie na krawędziach naczynia
Waza jest przykładem naśladownictwa w ceramice europejskiej biało- niebieskiej porcelany chińskiej; zarówno kształt naczynia, rodzaj
dekoracji, jak i motywy są próba wiernego naśladowania motywów i wzorów chińskich.