Lot No.: 521
Wazon z alegorią Ognia
- z serii: Cztery żywioły;
Miśnia, model Johanna J. Kaendlera
z lat ok.1741-47; realizacja: XVIII/XIX w.
- z serii: Cztery żywioły
O owoidalnym brzuścu, z puklowaną ukośnie szyjką i stopką- montowaną z wazonem na trzpień metalowy; na stopie plastyczna figura
nagiego mężczyzny z osełedcem, rozrywającego okowy. Uchwyty w formie pełnoplastycznych kompozycji: 1) siedzący na plastycznej
wolucie rycerz w antycznej zbroi, z flagą na drzewcu podtrzymywana przez putto i z halabardą, 2) kompozycja "militarna" ze zbroją,
płonacym kartaczem, dwoma bębnami zawieszonymi na taśmie, na pędach palmowych i flagą. Na froncie brzuśca reliefowa,
podmalowana scena bitewna, z drugiej strony - reliefowy kartusz okalający kobaltową owalną tarczę ze złocona sentencją DIśU śT
MON DROIT. Brak pokrywy, reperowana stopa i ręka rycerza, ubytek palca. Porcelana, farby naszkliwne, złocenia, srebrzenia; wys. 47,5 cm. Sygn. kobaltem podszkl. skrzyżowane miecze.
Miśnia, model Johanna J. Kaendlera z lat ok.1741-47; realizacja: XVIII/XIX w.
Wazon z alegorią Ognia odbiega formą od trzech pozostałych prac z tej serii (alegorie Wody, Powietrza i Ziemi),opracowanych jako
dzbany - nalewki z szerokimi wylewem, bez pokryw). Kaendler kilkakrotnie powracał do tego tematu, wykonując wazony symbolizujące
cztery żywioły m.in. dla Augusta III do Zamku Drezdeńskiego oraz dla hrabiego Bruehla.