Lot No.: 416
Krucyfiks
kość słoniowa, krzyż z drewna malowanego
na czarno; wys. 48 cm (figurka 23 cm).
Europa, 2. poł. XIX w.
kość słoniowa, krzyż z drewna malowanego na czarno;
wys. 48 cm (figurka 23 cm).
Europa, 2. poł. XIX w.
Wysokiej klasy przedmiot dziewiętnastowiecznej iworystyki stanowi dość rzadki na rynku polskim przykład
historyzującego krucyfiksu z kości słoniowej znakomicie naśladującego dzieło epoki dawnej. Autor nawiazał w
nim do tradycji XVII-wiecznych (głownie z połowy i końca stulecia) rzeźb w kości słoniowej, zwłaszcza z terenu
Flandrii, Niemiec i Francji. śklektyczne traktowanie owych tradycji oraz widoczne elementy akademizmu i
pewnego sentymentalizmu nie pozostawiają wątpliwości co do czasu powstania dzieła. Na uwagę zasługuje
perfekcyjne panowanie nad tworzywem: detaliczne, a zarazem niezwykle plastyczne opracowanie szczegołow
szaty, sznura, włosow i korony cierniowej przy dość gładko, elegancko potraktowanej anatomii, w zasadzie bez
widocznych śladów cierpień. Krucyfiks, tzn. figurka wraz z imitującym drewno hebanowe krzyżem, stanowią
estetyczną całośc, co stanowi pewną rzadkość bowiem najczęściej ramiona krzyża (narażone najbardziej na
zniszczenie) były dorabiane później. Uznanie budzi doskonały stan zachowania dzieła.