Lot No.: 822
Ikona -Święte Eufrozyna i Elżbieta, w srebrnym okładzie
tempera, deska, podkład gipsowo-kredowy; okład - srebro pr. 12; waga srebrnej blachy 143 g.
Bałkany, pocz. XIX w.
estymacja: 2 700 - 3 200 zł
tempera, deska, podkład gipsowo-kredowy; okład - srebro pr. 12; 16 x 12,3 x 1,6 cm; waga srebrnej blachy 143 g.
Bałkany, pocz. XIX w.
Oprawa - Niemcy, miasto Jülich (płn. Nadrenia-Westfalia), ok. 1820; złotnik monogramista „T.D.”
Postacie dwóch świętych mniszek w drapowanych szatach i maforionach na głowie; obie trzymają krzyże i różańce; u góry grawerowane objaśniające napisy cyrylicą. Św. Eufrozyna - księżniczka połocka (ok. 1101/4 - 1173) - szczególnie czczona na Białorusi. Św. Mniszka Elżbieta Cudotwórczyni żyła w V w., była Ihumenią monasteru św. Jerzego w Konstantynopolu.
Okład repusowany w blasze srebrnej; bordiura z motywem listków laurowych; w narożach stylizowane kwiaty.