Zygmunt ROZWADOWSKI (1870-1950)
Lot No.: 2
Zaprzęg
olej, płótno; 59 x 70 cm;
sygn. l. d.: Z. Rozwadowski
estymacja: 50 000 - 60 000 zł
olej, płótno; 59 x 70 cm;
sygn. l. d.: Z. Rozwadowski
Obraz przedstawia czterokonny zaprzęg z czterema luzakami powożony przez furmana, któremu towarzyszy ekonom. Dość często występujący w twórczości Rozwadowskiego rodzajowy motyw z zaprzęgiem na pierwszym planie, w przypadku prezentowanej pracy wykazuje wybitne walory malarskie. Praca doskonale zharmonizowana kompozycyjnie i kolorystycznie - a jednocześnie inteligentnie i nieco przewrotnie zbudowana z wyraziście skontrastowanych ze sobą elementów. Zaciemniony pierwszy plan z wielokonnym zaprzęgiem energicznie rozchlapującym błotnistą drogę jest realistyczny, dynamiczny i niemal w całości utrzymany w gamie kolorów zimnych. Pola i wioska w tle są romantycznym pejzażem - sennym, spokojnym, rozczapierzonym słońcem, gdzie nawet kłębiaste chmury wydają się nieruchomo zawieszone nad horyzontem.
Ciekawa, bardzo dojrzała artystycznie praca tego autora.