Lot No.: 621
Louis Gabriel Suchet, książę Albufera (figurka portretowa)
porcelana, farby naszkliwne, złocenia, wys. 22,5 cm;
Francja (Paryż?) - wytwórnia nieustalona, XX w.
estymacja: 1 300 - 1 400 zł
porcelana, farby naszkliwne, złocenia,
drobny ubytek przy szabli, przetarcia złoceń; wys. 22,5 cm;
sygn. na spodzie: ciemnym kobaltem dwie skrzyżowane pochodnie. Na spodzie podstawy wyciśnięty napis francuski: duc d'Albufera, maréchal de France Ne a Lyon m.a. Mont. endon. Se signala en Espagne ; na froncie podstawy wycisk: SUCHET, z tyłu wycisk: 1772-1826.
Figurka portretowa generała Luisa Gabriela Sucheta - księcia Albufera (1770-1826), w mundurze generalskim z gwiazdą Orderu Legii Honorowej (?) i szablą u boku. Suchet, syn fabrykanta jedwabiu z Lyonu, rozpoczął karierę wojskową w 1792r. (wstąpił do Gwardii Narodowej). Od 1793 roku walczył jako oficer Napoleona, szybko awansując (w 1799) do stopnia generała dywizji; uczestniczył w wojnach z Austrią, Prusami i Rosją (1805 - 1807), w bitwach pod Austerl, Pułtuskiem. W 1809 roku mianowany dowódcą jednego z korpusów w Hiszpanii, najlepszy generał francuski podczas walk w Hiszpanii. W 1811 roku został marszałkiem Francji (nominacja 8. lipca 1811).