Waleria MATELSKA (ur. 1994)
Lot No.: 321
Przytuleni, 2023
akryl, pigment, płótno; 120 x 87 cm;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: Waleria / Matelska / „Przytuleni” / 2023.
estymacja: 7 000 - 8 500 zł
Artystka o obrazie:
„W dzisiejszych czasach mówienie o miłości może być odbierane jako coś kiczowatego, staromodnego, banalnego. Takie postrzeganie tego zjawiska nie pojawiło się znikąd i miało swoje istotne powody. Kultura europejska ma korzenie teocentryczne, gdzie miłość istnieje i w idealnym przypadku jest uczuciem twórczym. Myśląc o miłości, każdy rysuje w swoim umyśle różne obrazy. To zjawisko ma szeroki zakres znaczeń. Istnieje miłość do partnera, dziecka, ojczyzny, rodzica, psa itd. Kiedy ktoś kocha i to uczucie jest wzajemne, wtedy można powiedzieć, że jest w posiadaniu eterycznego skarbu."
Urodziła się na Białorusi w mieście Borysów. Ma pochodzenie polskie. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 2012-2015. W 2015 roku przeniosła się na Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 2018 roku obroniła dyplom w pracowni prof. Wojciecha Cieśniewskiego. W 2018 roku została finalistką Konkursu o Nagrodę Eibischa. Otrzymała wówczas wyróżnienie honorowe. Artystka była wielokrotną stypendystką Rządu Polskiego dla obcokrajowców. Brała udział w licznych wystawach. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Artystka skupia się na minimalistycznej formie, która pozwala w prosty sposób ująć odpowiedzi na zadane sobie pytania o charakterze filozoficznym i egzystencjalnym.