Wojtek SIUDMAK (ur. 1942) - SPRZEDANE
Lot No.: 312
Wewnętrzny rezonans, 1991
akryl, płótno; 81 x 61 cm;
sygn. p.d.: W. SIUDMAK
estymacja: 90 000 - 110 000 zł
akryl, płótno; 81 x 61 cm;
sygn. p.d.: W. SIUDMAK
Wojtek Siudmak od 1966 roku tworzący we Francji, jest uważany za jednego z czołowych (obok M.C. Eschera, M. Klingera i L. Fini) przedstawiciela realizmu fantastycznego, nurtu pokrewnego surrealizmowi. Sam artysta akcentując swoją odrębność nazywa siebie „hiperrealistą fantastycznym”. Realizm fantastyczny, podobnie jak surrealizm jest tym niezwykłym terytorium, gdzie sny stają się rzeczywistością. Jak zauważa Baudelaire w przedmowie do „Sztucznych Rajów” - „Zdrowy rozsądek pokazuje, że naziemne istnienie rzeczy jest bardzo wątłe, a prawdziwą rzeczywistość odnajduje tylko w marzeniach i snach”. Malarskie wizje Siudmaka charakteryzuje doskonały warsztat, pewna linia, oraz wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni. Te tradycyjne środki wyrazu artysta wzbogaca własną wizją artystyczną. Tworzy świat pełen osobistej symboliki, fantastycznych konstrukcji, nieoczekiwanych splotów myślowych oraz wyjątkowej inspiracji, gdzie centralnym punktem jest najczęściej istota ludzka.