Tadeusz SEWERYN (1894-1975)
Lot No.: 110
Apoteoza
autolitografia, papier; 23 x 31 cm;
sygn. p. d. ołówkiem: Tadeusz Seweryn.
Praca pochodzi z Praca pochodzi z „Teka autolitografii artystów legionistów wydana w dwudziestolecie zbrojnego czynu legionów 1919-1934”, Kraków 1934.
Tadeusz Seweryn ps. „Białowąs”, „Boryna”, „Socha”, „Maksymilian Kulesza” (1894 Żabno - 1975 Kraków) etnograf, malarz, grafik, muzeolog i badacz sztuki ludowej.
Uczęszczał do gimnazjum w Nowym Sączu i Krakowie, gdzie zdał maturę w 1913 roku. Następnie podjął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (studiował historię sztuki, literaturę i prawo). Równolegle studiował na Akademii Sztuk Pięknych. Na obu uczelniach uzyskał absolutorium, należał do Związku Strzeleckiego. Wraz z wybuchem I wojny światowej wstąpił do Legionów, ale ze względu na stan zdrowia po kilku dniach został zwolniony ze służby. Od lutego 1917 pracował w Archiwum Legionów.