Elly STROBACH - KÖNIGOVA (1908-2002)
Lot No.: 609
Arlekin i Kolombina (Pierrot i Colombina)
porcelana, farby podszkliwne i naszkliwne, złocenia;
Czechy, 2 poł. - kon. XX w.
estymacja: 7 000 - 8 000 zł
porcelana, farby podszkliwne i naszkliwne (dekoracja częściowo mechaniczna, z błędami technologicznymi), złocenia;
klejona i reperowana lewa dłoń tancerki; wys. 48 cm; podstawa (owal) 24,5 x 20,5 cm, szer. 31 cm; na spodzie wyciski : 204 (numer modelu?), 50.
Czechy, model Elly Strobach-König z ok. 1939 r., zrealizowany przez Royal Dux Bohemia w Duchcov ?, 2 poł. - kon. XX w.
Grupa wg modelu czeskiej rzeźbiarki projektującej dla Royal Dux w stylu art déco w okresie międzywojennym. Na niskiej, owalnej podstawie para tancerzy w kostiumach z commedia dell’arte, wykonująca dynamicznie taneczne pas: mężczyzna w maseczce, trikornie, obcisłych trykotach w romboidalną szachownicę; z uniesionym w prawej dłoni naczyniem, obejmuje lewym ramieniem Colombinę - prowadząc w tańcu. Tancerka w kapeluszu-bikornie podwiązanym szarfą, gorseciku z baskinką i długiej, rozciętej spódnicy w kwiaty. Atrybucję tego popularnej grupy, tu bez sygnatur, potwierdza dodatkowo wyciśnięty numer modelu - 204.
Por. oferta analogicznej grupy Dom Aukcyjny Rempex - Aukcja nr 283 - 30-06-2021, poz. 614 (sygnowana).