Lot No.: 410
Madonna z Dzieciątkiem
drewno nieokreślonego gatunku, polichromowane i złocone, Europa Środkowa (?), ok. 1500-25
drewno nieokreślonego gatunku, polichromowane i złocone (obecna polichromia wtórna), wys. 95 cm.
Europa Środkowa (?), ok. 1500-25
Późnogotycka rzeźba przedstawia stojącą Matkę Boską z Dzieciątkiem, odzianą w przepasaną suknię o wysokim stanie z płytkim dekoltem, i w długi, niemal całkowicie przesłaniający suknię płaszcz; głowa okolona rozpuszczonymi włosami koronowana jest niską, otwartą koroną. Na lewym ręku posadowione zostało nagie Dzieciątko z krzyżującymi się nóżkami, błogosławiące lewą rączką Pierwotna pozłota i polichromia figury niemal nie zachowała się. Typ przedstawieniowy, kształtowanie anatomii i stylizacja szat pozostają w późnogotyckim duchu stylu łamanego, jednak równoległy przebieg fałdów sukni pozwala datować omawiany obiekt już na 1 ćw. XVI w.