Frederic Sackrider REMINGTON (1861 - 1909)
Lot No.: 407
Kawalerzysta
brąz, wys. 90 cm., szer. 98 cm.sygn. na podstawie: Frederic Remington
brąz, wys. 90 cm., szer. 98 cm. sygn. na podstawie: Frederic Remington
Frederic Sackrider Remington był amerykańskim malarzem, ilustratorem, rzeźbiarzem i pisarzem opiewającym rzeczywistość amerykańskieo Dzikiego Zachodu w 4. ćwierci XIX w. Jego obrazy i rzeźby przedstawiają głównie Indian, kowbojów i żołnierzy. Prezentowana tu rzeźba przedstawia wąsatego podoficera kawalerii, pędzącego na cwałującym koniu, ściągającego lewą ręką lejce, prawą trzymającego w pogotowiu rewolwer, odzianego w mundur amerykańskiej armii z tego czasu: krótką bluzę o wysokim stojącym kołnierzu, spodnie z lampasem do wysokich kawaleryjskich butów; głowę osłania kapelusz o szerokim rondzie. Do siodła przytroczone są zrolowany koc i derka oraz szabla; charakterystyczne są kryte, wysokie strzemiona kowbojskie. Dzieło stanowi niewątpliwa rzadkość na polskim rynku antykwarycznym zarówno poprzez swoją egzotyczną tematykę, jak też w ogóle jako przykład twórczości dziewiętnastowiecznego rzeźbiarza amerykańskiego. (Późniejsze powtórzenie).