Polska, 1 ćw. XIX w.
stolik z prostokątnym blatem o ściętych narożach, z szufladka w oskrzynieniu, wsparty na graniastych, zbieżnych i łukowato wygiętych nóżkach, fornirowany i dekorowany na blacie intarsją. Blat ujęty obramieniem, wydzielonym żyłką, z owalną jasną rezerwą pośrodku, w której wieniec z liści laurowych ujmujących lirę. Szyld zamka w formie tarczy. Para foteli o ażurowych, wygiętych w linii pleców oparciach, z trapezoidalnymi, wyściełanymi poduszkami, z zakończonymi wolutowo poręczami, wsparte na czterech graniastych, zbieżnych i wygiętych łukowato nogach. Ramiaki oparcia, przechodzące w oskrzynienie widziane z boku tworzą esowatą linię, zakończoną u góry wolutą łukowato wygiętą w linii pleców przechodzącą w wybrzuszone siedzenie. Górna deska oparcia nieco szersza, łukowato wygięta oraz wklęsła w linii pleców, dekorowana rezerwą o jasnym polu, wypełnioną ciemną intarsją z ulistnionej wici oraz liry pośrodku i orłami na jej bokach. Oparcie spięte po środku prostą łączyną. Poręcze rozchodzące się na boki. Ramiaki oparcia przechodzące w tylne nogi. Boki oskrzynienia deskowe, zaokrąglone na frontowych narożach.
Materiały: konstrukcja - jesion; fornir - bukszpan, palisandrowiec; szyld zamka - róg; wymiary: stolik - 72,2 x 64,4 x 42,5 cm; fotele - 92 x 59 x 54,6 cm. Polska, 1 ćw. XIX w.
Meble w stylu biedermeier, o typowych dla tego okresu formach rozłożystych, ale przede wszystkim ażurowych foteli i niewielkich stolików pomocniczych. Widać w nich czerpanie z zasobu form klasycystycznych. Intarsja blatu stolika uzupełniona.