Lot No.: 803
Stolik pomocniczy w stylu klasycystycznym
USA, kon. XVIII w. - 1794
o wydłużonej formie blatu zbliżonego do owalu, malowany w winne grona, kwiaty i kołczany. Oskrzynienie z dekoracją imitującą podział na dwie szuflady na każdym z dłuższych boków. Dwójnogi graniaste, zakończone mosiężnymi obejmami w kształcie lwich łap. Na kołczanach na krótszych bokach namalowane sygnatury i data wykonania Wen / RI Starke 1794 oraz ....Clarens / Wen by RI Starke na spodzie blatu stempel z numerem 31851;
Materiały: konstrukcja - sosna, orzech; Wymiary: 46,5 x 107,5 x 45,4 cm; USA, kon. XVIII w. - 1794;
Mebel wykonany w USA, najprawdopodobniej w jednym z miast słynących z malowania mebli Baltimore i New Hampshire. Meble takie były w Stanach modne w końcu XVIII i do ok. poł. XIX wieku. Choć meble te produkowały fabryczki, jednakże malowaniem zajmowali się artyści malarze Forma stolika nawiązująca do klasycyzujących mebli angielskich. Omawiany przedmiot pokryty malaturą o precyzyjnym rysunku, z ładnie zaprojektowaną kompozycją. Malatura w bardzo dobrym stanie. Rzadki obiekt na polskim rynku antykwarycznym.