Stolik - Europa środkowa, Niemcy (?); ok. 3 ćw. XIX w. Blat porcelanowy - Berlin, manufaktura KPM, po 1832
z okrągłym blatem porcelanowym dekorowanym malowanymi, naturalistycznymi makami, wspartym na trzech esowatych nogach, spiętych falistą łączyną, rzeźbiony, pozłacany. Na spodzie blatu stempel ceglasty z „jabłkiem” przepasanym wstęgą, zwieńczonym krzyżem oraz literami KPM pod spodem; powyżej malowana ceglastą farbą 16.; obok wyciśnięte w masie KPM oraz poniżej koślawe litery V i L i 5 pod spodem.
Materiały: jasne drewno, bez widocznego usłojenia, lekko połyskliwe (topola ?);
wymiary: 73 x śr. 47 cm;
Stolik - Europa środkowa, Niemcy (?); ok. 3 ćw. XIX w. Konstrukcja drewniana w stylu neorokokowym, proporcjonalna, o stosunkowo dobrej jakości snycerki.
Blat porcelanowy - Berlin, manufaktura KPM - Königliche Porzelan - Manufaktur, po 1832.
Blat wyprodukowany w jednej z najbardziej znanych wytwórni europejskich, założonej w Berlinie w 1717 roku. Przedmioty produkowane w KPM otrzymywały różne znaki i sygnatury, malowane i wyciskane. Czerwone jabłko, jak na omawianym blacie, umieszczano na obiektach dekorowanych kwiatami, figurami w sztafażu oraz pejzażach od 1832 roku (do 1911 r.). Wyciskane berło wraz z umieszczonym pod nim KPM - inicjałami nazwy manufaktury, stosowano od ok. 1825. Dekoracja malowana odznacza się bardzo dobrą jakością, wyważoną kompozycją, dobrymi umiejętnościami dekoratora, uważnie obserwującego naturę. Jednocześnie w dekoracji na obrzeżu widoczny jest wpływ stylu neorokokowego, a stylistyka kwiatów właściwe są modzie z 2 poł. XIX w.