Lot No.: 740
Zegar kominkowy
z alegorią nauki czytania;
Francja, Paryż, firma Honor i Pons, ok. poł. XIX w.
z alegorią nauki czytania;
podstawa prostokątna, z białego marmuru, na 4 nóżkach (frontowe ozdobne, akantowo-wolutowe), opasana kanelowanym gzymsem z brązu złoconego;
wyżej cokół marmurowy, profilowany, z aplikowanymi liśćmi akantu na narożach; na cokole - kubiczna bryła marmurowa kryjąca mechanizm zegara,
z siedzącą postacią kobiecą w drapowanej, antykizującej szacie, obejmującą stojącego obok chłopca z otwartą książką; tarcza zegara oszklona, z brązu
złoconego, z cyframi rzymskimi na emaliowanych plakietkach; mechanizm z systemem bicia godzin i półgodzin, osłonięty z tyłu kolistym szkiełkiem
w mosiężnym, perełkowym otoku; na płycie mechanizmu wybita sygn. firmy; marmur, brąz patynowany i złocony, mosiądz, szkło, emalia; wys. 51,5 cm,
szer. 48 cm, głęb. 22,5 cm; Francja, Paryż, firma Honor i Pons, ok. poł. XIX w.