Polska, zwój w oprawie XIX/XX w.; skrzynka i pozostałe przedmioty - późniejsze.
w drewnianej, prostopadłościennej, płaskiej skrzynce, wyścielonej od środka granatowym pluszem pokrytym haftem metalową nicią srebrną i złotą - z napisami hebrajskimi, motywami roślinnymi, wyobrażeniem Arki Przymierza w świątyni , stołu z menorą etc.; brzegi obszyte pasmanteryjnymi frędzlami białymi i złotymi;
wewnątrz - Megilla Ester - Księga Estery, której tekst odczytywano w czasie święta Purim - w srebrnej, cylindrycznej oprawie - oraz dwie saszetki z granatowego jedwabiu, z wyhaftowaną gwiazdą Dawida i hebrajskimi napisami: w większej biała, prostokątna chusta modlitewna obrzeżona z dwóch stron niebieskimi pasami- tallit, czyli tałes, zarzucana na głowę i ramiona; w mniejszej - para tefilin - sześciennych pojemników drewnianych z ukrytymi wewnątrz fragmentami Pięcioksięgu, przywiązywanych przed przystąpieniem do modłów skórzanymi rzemykami do czoła i lewego przedramienia; Księga Estery - pisana po hebrajsku na zwoju pergaminowym, obwiedziona roślinno-geometryczną, malowaną bordiurą, z dwiema ręcznie malowanymi ilustracjami na początku i na końcu zwoju; futerał w kształcie walca, z wąską szczeliną, przez którą wyciągany jest zwój, zakończony u dołu spłaszczoną kulą i oddzielonym od niej rozetą podłużnym, stożkowatym uchwytem; u góry oprawa zwieńczona ażurową koroną o sześciu pałąkach (jeden pęknięty); powierzchnia oprawy - podzielona na trzy pola ze scenkami nawiązującymi do historii Ester: w górnym medalion z wizerunkiem króla Ahaswerusa, w środkowym - Haman prowadzący konia z siedzącym na nim Mordechajem, w dolnym - para królewska Ahaswerus i Ester; liczne napisy hebrajskie, m. in. na listwie przymocowanej do zwoju: „Megilat Ester”;
srebro, pergamin; dł. futerału 53 cm, średnica 7,2 cm, szer. zwoju 29,1 cm; tallit - adamaszek, pasmanteria; dł. 193 cm, szer. 83 cm; para tefilin - drewno, skóra, 4 x 4 x 5,7 cm; skrzynia - drewno, plusz, pasmanteria, 10,5 x 52,8 x 37 cm;