Lot No.: 715
Szabla w pochwie
Polska? głownia i jelec XVIII w., pochwa późniejsza.
głownia stalowa, z podwójną, obustronnie ciągnioną bruzdeczką przygrzbietową; na płazie wewnętrznym znaki naśladujące sygnaturę zw. „wilkiem passawskim”; jelec krzyżowy, mosiężny, z krótkimi wąsami i ramionami zakończonymi wrzecionowatą buławką; trzon rękojeści w okładzinach z czernionego rogu, zwieńczony głowicą w formie stylizowanej, ptasiej głowy; pochwa z drewnianych łubków, pokrytych czarna skórą; trzewik, szyja i dwie ryfki - z blachy mosiężnej, grawerowanej w motywy geometryczno-roślinne;
stal, mosiądz, róg, drewno, skóra; dł. głowni 70 cm, krzywizna 3,6 cm, dł. całk. 84 cm, dł. w pochwie 85,5 cm;