Lot No.: 518
Wazon dekoracyjny z pokrywą i podstawą,
z dekoracją kwiatową i miniaturami;
Miśnia, XIX w.
neobarokowy, o gruszkowym, odwróconym brzuścu, z uchwytami
w formie plastycznych, ukwieconych gałązek, z ażurową pokrywą
zwieńczoną wysoką, plastyczną kompozycją kwiatową. Podstawa 4-boczna,
o rocaillowych krawędziach, na czterech wolutowych nóżkach.
Na szpulowej stopie i na podstawie plastyczne gałązki z kwiatami i rocaille;
przy jednym z uchwytów i na stopie - przy gałązce kwiatowej figurki nagich
puttów w draperiach, z kwiatami w dłoni. W dwu plastycznych wieńcach
kwiatowo-owocowych, tworzących rezerwy - barwne miniatury:
1) Zaloty w scenerii parkowej para w XVIII-wiecznych kostiumach,
2) kompozycja kwiatowa z malinową rżą_, rumiankiem, anemonem
i bławatkiem. W dwu rocaillowych kartuszach na bokach podstawy - para
z mandoliną, w scenerii parkowej i kompozycja kwiatowa. Liczne drobne
ubytki dekoracji kwiatowej, ubite palce ręki jednego putta, wyszczerbienie
przy krawędzi podstawy;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 72 cm (całość);
podstawa 25 x 25 cm;
sygn. (podstawa i waza): kobaltem podszkl. skrzyżowane miecze, ryte:
2745. (numer modelu), wyciski: 16 i Y (stopa wazy) oraz 104 (podstawa;
na stopie wazy malowane czernią: 20.
Miśnia, XIX w.
Waza przypomina formą model Johanna Joachima Kaendlera z około 1760
roku (nr modelu 2707) i zmodyfikowaną wersję - model BC.