Lot No.: 829
Żardiniera z postaciami antycznymi
ceramika, brąz; wys. 38 cm, dł. 69,5 cm, szer. 26 cm.
Francja, XIX/XX w., figury na uchwytach wtórne.
estymacja: 5 500 - 6 500 zł
Naczynie ceramiczne łódkowate, dołem wybrzuszone, puklowane, pokryte czarnym szkliwem; krawędzie lekko wywinięte. Oprawa z brązu: dołem listwa okalająca stopę naczynia dekorowana pasem stylizowanych listków, wsparta od frontu i z tyłu na puklowanych spłaszczonych kulach zwieńczonych muszlą wśród akantów, a po bokach na nóżkach akantowych zakończonych wolutą. Połączone z nimi ozdobne uchwyty z rozwidlonych liści akantowych - zwieńczone są pełnoplastycznymi figurkami bachicznymi: z jednej strony siedzący młodzieniec odziany w skóry zwierzęce, trzymający w jednej ręce kielich, a w drugiej tyrs zakończony szyszką; po przeciwnej stronie - półnaga postać kobieca z harfą. Na spodzie żardiniery znak naszkliwny, czerwono-złoty - ujęta gałązkami laurowymi tarcza pod królewską koroną, z trzema liliami, monogramem „WL”, datą „1895” i czwartą lilią u dołu.