Lot No.: 611
Para figurek - solniczek?
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 27 cm i 26,5 cm;
Naśladownictwo Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni, pocz. XX w.
estymacja: 9 000 - 10 000 zł
porcelana, farby naszkliwne, złocenia;
naczynia-solniczki po konserwacji, wyszczerbienie krawędzi poły fraka, krawędzi chustki, reperowany (?) czubek buta;
wys. 27 cm (kobieta) i 26,5 cm (mężczyzna);
obie figurki sygnowane: na spodzie kobaltem skrzyżowane miecze z kropką przy rękojeściach (sygnatury blade).
Figurki kobiety i mężczyzny na nieregularnych podstawach z rocaillami, stojących przy głębokim półkulistym naczyniu przypominającym koszyk, z wysoką ścianką. Dama ze złożonym wachlarzem (?) w dłoni, chusteczce przewiązanej luźno na upiętych włosach i wierzchniej sukni podwiązanej od tyłu taśmami, wsparta lekko na półkolistym zwieńczeniu naczynia. Mężczyzna z bukiecikiem w dłoni, w peruce z harcapem, kapeluszu z uniesionym rondem, fraku i spodniach do kolan, opiera nogę o brzeg pojemnika na przyprawy.
Skazy technologiczne, jakość odlewu, malowanie barwne (wykonane poza wytwórnią?) i nie najlepszy stan zachowania nie pozwalają jednoznacznie potwierdzić miśnieńskiej atrybucji.