Aleksander LASZENKO (1883-1944)
Lot No.: 49
Uliczka w Kairze, 1928
olej, sklejka; 67 x 87 cm;
sygn. i dat. p. d.: A. Laszenko / Le Caire’ 1928.
estymacja: 20 000 - 23 000 zł
olej, sklejka; 67 x 87 cm;
opisany na odwrocie: Tombia… des Mameluques (ołówkiem).
Obraz eksponowany na lwowskiej wystawie prac artysty w 1938 r. Zachowała się fotografia artysty na tle oferowanego obrazu.
Aleksander Laszenko porzucił karierę wojskową dla malarstwa, które studiował w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarz dużo podróżował, a w latach 1903-1904 odbył nawet podróż dookoła świata, co było niezwykłym wydarzeniem jak na ówczesne czasy. Dzięki zamiłowaniu do podróży, ale też archeologii, odkrył dla współczesnych mu artystów i kolekcjonerów sztuki Egipt z całym wachlarzem jego orientalnych obyczajów, kultury, architektury, ale przede wszystkim barw świata bliskowschodniego, studiowanych za każdym razem przy powtarzaniu motywów wąskich uliczek, codziennego życia czy portretów. W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego (sygn. 1-K-3987) zachowała się fotografia dokumentująca wystawę malarza z 1938 roku, która miała miejsce w Hotelu Europejskim we Lwowie. Zdjęcie to ukazuje arcybiskupa lwowskiego obrządku ormiańskiego, Józefa Teodorowicza, w towarzystwie artysty podczas trwającej prezentacji prac malarza. W tle postaci widnieje oferowany obraz.
24 000 zł