Lot No.: 831
Zestaw guzów do stroju polskiego (11 sztuk)
metal, srebro, turkusy.
Polska, Galicja (Kraków, Lwów), k. XIX w.
estymacja: 2 000 - 2 400 zł
metal, srebro, turkusy.
Guzy (tzw. pągwice) do żupana i kontusza - kostiumu polskiego, historycznego, chętnie szytego na wzór dawnych strojów i noszonego „od święta” przez ziemian w XIX w.
Jeden z guzów srebrny (austriacka pr. 3 i oznaczenie „E” dla Krakowa), z 6-płatkową rozetką zakończoną turkusikiem; pozostałe metalowe, srebrzone (?). Kuliste, różnej wielkości, z rozetką w zwieńczeniu i pętelką do przyszywania od spodu. Największy - ażurowy, kameryzowany turkusami (i szkiełkami imitującymi kamienie?).
Stan zachowania: jeden z guzów lekko zdeformowany.
1 800 zł