VILLEROY & BOCH AG (zał. 1748)
Lot No.: 618
Plakieta z alegorią miłości macierzyńskiej
kamionka delikatna matowa w typie biskwitowej porcelany;
Niemcy, Mettlach (Saara), 1979.
estymacja: 1 600 - 1 900 zł
kamionka delikatna matowa w typie biskwitowej porcelany pâte sur pâte - tzw. phanolith;
odprysk na ramce w lewym dolnym rogu; ramka drewniana;
wymiary: 21 x 15 cm, w ramce: 24,3 x 17,6 cm;
w dolnym lewym rogu na białym polu wycisk; monogram wiązany (projektanta scenki) i 79. (data: 1979);
sygn. na odwrocie wyciskami: w otoku: VILLEROY & BOCH - SEIT 1748 - MADE IN GERMANY, wewnątrz motyw architektoniczny- zamek i data: 1979, poniżej w kartuszu: METTLACH / ges. gesch.; niżej: "LIEBE", LIM. ED. 10000, 4285 (numer egzemplarza z limitowanej serii), Made in Germany.
Niemcy, Mettlach (Saara), Villeroy & Boch AG, 1979
Plakieta kamionkowa, z białym przedstawieniem reliefowym na ciemnoniebieskim tle: w cienką listwową ramkę oplecioną taśmami i wstążką wpisana scena alegoryczna - siedząca kobieta w długiej szacie, obejmuje i przytula stojącą obok dziewczynkę.
Plakieta wykonana w technice Phanolithu, łączącej cechy porcelany z dekoracją pâte sur pâte i angielskiej kamionki jaspisowej Wedgwooda; technologię pozwalającą na seryjną produkcję z zachowaniem cech rękodzielniczych, opracował pod koniec XIX wieku zatrudniony w firmie Villeroy & Boch artysta-technolog Jean Baptiste Stahl.