Lot No.: 622
Dekoracyjny wazon huculski
glina garncarska, pobiałka, farby ceramiczne, szkliwo ołowiowe;
wys. 74 cm; Pokucie, 1 - 2 ćw. XX w. ?
estymacja: 6 000 - 7 000 zł
glina garncarska, pobiałka, farby ceramiczne (brąz, zieleń, żółty, niebieski), szkliwo ołowiowe;
wys. 74 cm; nie sygnowany.
Pokucie, 1 - 2 ćw. XX w. ?
O kulistym, mocno spłaszczonym brzuścu, na szpulowej stopie, z 2-dzielną, lekko rozchyloną szyjką i taśmowym uchwytami z wolutą w górnej części i kołem u nasady; wokół szyjki, dwu kolistych boków brzuśca i taśmowego otoku brzuśca oraz wokół stopy - rozbudowana dekoracja
roślinno-ornamentalna o rytym konturze, dwustronna, z osią symetrii i w układzie gwiaździstym na bokach brzuśca; powtarzające się motywy tulipanowych i rozetowych kwiatów, lancetowatych liści, motywów geometrycznych i spiralnych, zębów oraz ornamentu cekinowego; mocno pociemniała angoba (pobiałka), przetarte i zmatowane szkliwo.
Reprezentacyjny wyrób ludowy o formach odwołujących się do historyzującej majoliki włoskiej.