Lot No.: 95
Ziarno, 1880
[wydawnicza oprawa broszurowa, 39 x 29 cm]
„Ziarno: jednodniówka, ilustrowane wydawnictwo zbiorowe”,
Warszawa 1880.
Pieczątka księgarni F. H. Richtera we Lwowie.
estymacja: 1 000 - 1 200 zł
„Ziarno: jednodniówka, ilustrowane wydawnictwo zbiorowe”, Warszawa 1880.
Rysunki wykonane przez artystów zostały przeniesione do tego pojedynczego wydania w technice drzeworytu, rytowane przez najlepszych drzeworytników XIX w. M.in. całostronicowe prace Jana Matejki, Alfreda Wierusz-Kowalskiego, Elwira Andriollego oraz łącznie 46 drzeworytów, m.in. Juliusza Kossaka, Józefa Brandta, Jacka Malczewskiego, Aleksandra Lessera, Ksawerego Pilattiego, Henryka Piątkowskiego, Józefa Rosena, Henryka Rodakowskiego, Franciszka Żmurki, Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Witkiewicza.
Wydawnictwo powstało z zamiarem wsparcia głodujących na Górnym Śląsku. Setki autorów zamieściło tu prace graficzne, listy, wiersze, nuty. Pod każdą pracą oryginalne faksymile autora.