Lot No.: 837
Ikona Matka Boża Kazańska (Kazanskaja ikona Bożijej Matieri)
tempera, deska, okład - srebro pr. 84; 13,8 x 11,4 x 1,3 cm.
Rosja, Moskwa, I tercja XIX w. (okład 1835)
estymacja: 1 600 - 1 900 zł
Ikona - typ Hodegetria, z języka greckiego: "Wskazująca Drogę". Hodegetrią jest w tych wizerunkach Matka Boża, która wskazuje gestem ręki na Jezusa Chrystusa jako na drogę do Ojca. Jednak w ikonie Matki Bożej Kazańskiej Maryja ukazana jest w półpostaci, bez rąk, z ujętą w lekkim profilu i nieco pochyloną ku Dziecięciu głową.
Nad Bogarodzicą w kartuszach monogram MP OY (skrót greckich słów MHTHP OEOY - Matka Boga).
Okład srebrny repusowany, dekorowaną motywem roślinnym, sygnowany w dolnej krawędzi (srebro pr. 84, monogram złotnika, znak miejski Moskwy, data 1835).