Lot No.: 836
Ikona - Matka Boża Włodzimierska (Wladimirskaja Ikona Bożijej Matieri)
tempera, deska, podkład kredowo-gipsowy, złocenia, okład srebrny; 31,5 x 26,5 x 3 cm;
Rosja, ok. poł. XIX w.
estymacja: 8 500 - 10 000 zł
Rosja, ok. poł. XIX w.
Ikona - typ Eleusa - Maryja, ubrana w ciemną szatę z gwiazdami na ramionach i czole, trzyma na prawej ręce Jezusa. Na wysokości nimbu Bogarodzicy monogram MP OY (skrót od greckich słów MHTHP OEOY - Matka Boga). Jezus Chrystus w nimbie krzyżowym (atrybut ikonograficzny przysługujący jedynie Zbawicielowi, przypominający o jego śmierci na krzyżu). Na nimbie greckie litery oznaczające "Jestem Który Jestem" oraz skrót imienia IC XC. Bordiura jednolita ugrowa ujęta niebieską linią i czerwonym pasem. Tył ikony obłożony spłowiałym pluszem. W bordiurze Święte Męczennice Agripina i Natalia.
Basma srebrna z repusowanymi motywami małżowinowymi i roślinnymi, w duchu rokoka. Nimb łączny, srebro złocone, grawerowane zdobione motywem geometrycznym z ażurową krawędzią. Basma sygnowana w dolnej krawędzi: srebro pr. 84, znak miejski Sankt Petersburg data 1842; złotnik MB (cyrylicą) - Borodulin Michaił Wasiliewicz, probierz DT (cyrylicą), data 1842 - Dmitry Ilyich Tverskoy.
Rosja, Sankt Petersburg, 1834-1851.