Lot No.: 834
Ikona - Koronacja Matki Bożej
tempera, deska, podkład kredowo-gipsowy, złocenia; 128 x 92 x 6 cm (kształt nieregularny);
Rosja Centralna, XIX w., data 1853.
estymacja: 15 000 - 18 000 zł
Dużego formatu Ikona Koronacja Matki Bożej, Święta Trójca Nowego Testamentu. W centrum Ikony w pokłonie Matka Boża, której Jezus Chrystus i Bóg Ojciec w obłokach nakładają koronę na głowę Bogarodzicy. Ponad postaciami Duch Święty pod postacią Gołębicy. Na wysokości nimbu Matki Bożej monogram MP OY, co jest skrótem od greckich słów MHTHP OEOY - Matka Boga. Na wysokości nimbów Zbawiciela i Boga Ojca napis Święta Trójca. W dolnej strefie ikony, po lewej data: 1853.
Ikona na owalnej gruszkowatej desce; tło wypukłe, integralne z profilowanym, złoconym, obramieniem. Napisy objaśniające cyrylicą.