Adolf STADEMANN (1824-1895)
Lot No.: 105
Pejzaż nadrzeczny, 1886
olej, płótno; 120 x 171 cm;
sygn. i dat. l. d.: Adolf Stademan 1886
estymacja: 50 000 - 60 000 zł
olej, płótno; 120 x 171 cm;
Reprezentant szkoły monachijskiej 2 połowy XX wieku. Autor nokturnów, krajobrazów księżycowych, wizerunków zimowych poranków i scen rodzajowych - np. zimowych zabaw dzieci. Kompozycje Adolfa Stademanna przywodzą na myśl tradycję malarstwa niderlandzkiego, szczególnie tematykę i sposób ujęcia przedstawienia zbieżny z twórczością Pietera Bruegela Starszego (por. Myśliwi na śniegu - Kunsthistorisches Museum, Wiedeń, Spis ludności w Betlejem - Królewskie Muzea Sztuk Pięknych w Brukseli) oraz pejzażowe malarstwo holenderskie XVII wieku.
Prezentowany Pejzaż nadrzeczny pochodzący z 1886 roku jest połączeniem dwóch wyżej wymienionych inspiracji, który w ujęciu Adolfa Stademanna daje unikalną i reprezentatywną charakterystykę jego twórczości i kunsztu malarskiego, gdzie delikatnie impresyjny sposób kładzenia farby w połączeniu z tradycyjną, na pozór beztroską tematyką, przedstawiającą zabawę na ślizgawce, kontrastuje z ujęciem ubogich postaci objuczonych workami z chrustem, zmierzających ku drewnianemu domostwu. Nastrój kompozycji podkreśla również delikatne, zimowe światło przedzierające się przez zachmurzone niebo.