Lot No.: 914
Prasa do bielizny w stylu barokowym
dębina, 150 x 63,5 x 47,5 cm.
Holandia lub Pomorze, po poł. XVII w.
estymacja: 13 000 - 16 000 zł
dębina, 150 x 63,5 x 47,5 cm.
Na stołowej podstawie z szufladką, na której umieszczono bramkę prasy z otworem w górnym ramiaku, przez który przechodzi drewniana śruba zakończona blatem prasy. Stół prostokątny wsparty na czterech tralkach, spiętych na bokach u dołu prostymi łączynami. Pod prostokątnym blatem prasy trzy mniejsze płyty drewniane do ściskania bielizny. Całość ozdobiona: intarsjami, w formie prostokątnych wydłużonych pól z czernionymi ornamentami floralnymi, rytowanymi, ale też podrzeźbianymi detalami (dekoracyjne wsporniki przy nogach stołu, deska na blacie prasy) i wgłębnie wybranymi wstęgami tworzącymi na powierzchniach geometryczne ornamenty; konstrukcja remontowana w XIX wieku, nieznacznie uzupełniona.