Malarz nieokreślony, XIX w.
Lot No.: 143
Walerian Łukasiński
olej, płótno;
28 x 20 cm;
estymacja: 4 500 - 5 500 zł
olej, płótno; 28 x 20 cm;
stan: uszkodzenie płótna w prawy górnym rogu; uszkodzenia - odpryski ramy.
Malarskie powtórzenie spopularyzowanego w litografii wizerunku wielkiego męczennika za sprawę wolności i niepodległości Polaków. Tej Sprawie poświęcił swe życie, spędzając 46 lat w katorżniczych warunkach więzień rosyjskich. Imię Waleriana Łukasińskiego, jego patriotyzm i niezłomność godne są przypominania.