Konstanty MAŃKOWSKI (1861-1897)
Lot No.: 87
Portret matki, 1880/1890
olej, płótno; 53 x 42 cm;
na odwrocie, na płótnie napis
estymacja: 65 000 - 80 000 zł
olej, płótno; 53 x 42 cm;
na odwrocie, na płótnie napis (wtórny?): Teofila Mańkowska / z domu Jastrzębiec-Wyrzykowska / ur. 20V 1835 w Krakowie / zm. 5 V 1907 w Krakowie,
poniżej owalna pieczęć składu dla malarzy (?): KUTRZEBA & … / W KRAKOWIE (zatarta)
oraz napis: Konstanty Mańkowski / Portret Matki Teofili / 1890;
na krośnie malarskim: TEOFILA MAŃKOWSKA (1835-1907) (flamastrem).
Obraz eksponowany na stałej wystawie Muzeum Okręgowego w Toruniu, w Galerii Malarstwa Polskiego w okresie 20 września 1998 - 20 grudnia 1998 r.
W latach 2010-2018 znajdował się w depozycie Muzeum Narodowego w Gdańsku i był eksponowany w Galerii Stałej Polskiej Sztuki Nowoczesnej w Oddziale Sztuki Nowoczesnej, w Pałacu Opatów w Oliwie.
Obraz w zbiorach rodzinnych artysty od czasu jego powstania, do dzieła została załączona dokumentacja o obrazie, jego pochodzeniu i historii wystaw.