Waleria MATELSKA (ur. 1994)
Lot No.: 318
"Białoruski sierpień 2020", 2020
akryl, płótno; 70 x 140 cm;
sygn. i dat. na odwrocie: Waleria Matelska / „Białoruski Sierpień 2020"/ 140 x 70 / 2020.
estymacja: 5 000 - 7 000 zł
akryl, płótno; 70 x 140 cm;
sygn. i dat. na odwrocie: Waleria Matelska / „Białoruski Sierpień 2020" / 140 x 70 / 2020.
Wystawiany:
"Together", Galeria Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli 2020.
„9 sierpnia 2020 r. na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie. Oficjalnie ogłoszone wyniki wzbudziły niezadowolenie narodu i masowe protesty, które
były tłumione w drastyczny sposób. Znane są przypadki morderstw. Protesty trwały długo i były stale tłumione - demonstrujący nie poddawali się i ciągle
wymyślali nowe sposoby protestu.
Uważa się, że białoruskie protesty w 2020 roku miały „kobiecą twarz". Jeszcze do ogłoszenia wyników wyborów słynne kobiece trio (Swiatłana
Cichanouska, Maryja Kalesnikawa i Wieranika Cepkała) stanęły w mocnej opozycji do Aleksandra Łukaszenki, który był dotychczasowym prezydentem
Białorusi.
Jednym z najbardziej wyrazistych rodzajów protestu były regularne kobiece demonstracje w każdą sobotę. Kobiety odważnie wychodziły na „spacery"
z kwiatami w rękach, nie bojąc się uzbrojonych żołnierzy z OMONu.
Na obrazie "Białoruski sierpień 2020" przedstawiłam białe postacie na czerwonym tle, co nawiązuje do historycznych białoruskich barw narodowych.
Kolor sylwetek symbolizuje swobodę, a barwa tła odnosi się do koloru krwi. Wianki na głowach postaci są chabrowymi wiankami-nimbami, wiankamicierniami,
wiankami-kopertami listów do więźniów politycznych. Osoby po bokach obrazu są przecięte, gdyż stanowią łańcuch nieograniczony formatem
płótna. Płótno się skończy, a łańcuch ten będzie trwać."