Emil Stanisław CZAPEK (1874?-po 1921) - autor modelu, Wytwórnia GOLDSCHEIDER - wykonanie
Lot No.: 118
Wróżka na rydwanie (Feenwagen) - Zegar i lampa
glinka terakotowa, farby ceramiczne naśladujące brąz patynowany;
wys. 45 cm; Austria, Wiedeń, realizacja przed 1918.
estymacja: 20 000 - 24 000 zł
drobne przetarcia i odpryski farby ceramicznej na podstawie;
wys. 45 cm, szer. 60 cm, głęb. 28 cm;
sygn. z boku podstawy wyciskiem reliefowym: w prostokącie profil siedzącej postaci modelującej posąg, niżej SCVLPTVRE / ryte, nieczytelne napisy; wycisk: REPRODUKTION / RESERVEE; od spodu wyciski: 2732 (nr modelu) / 7 / 2; na wierzchu podstawy (za łapą lamparta) ryte odręcznie: Capeque […] E;
Austria, Wiedeń, Erste Wiener Kunst-Terracotta-Fabrik (und kunstgewerbliche Ateliers), Friedrich Goldscheider (zał. 1885), model: Emil Stanisław Czapek (Capeque) (1874? - po 1921), z ok. 1903 roku; realizacja przed 1918.
Ceramiczna kompozycja figuralna - zegar z lampą. Na niskiej, prostokątnej podstawie, na rydwanie zaprzężonym w dwie pantery stoi młoda kobieta w cienkiej, rozwianej tunice i płaszczu. Pochylona do przodu, opiera się o walec umieszczony w przedniej części rydwanu, stanowiący obudowę werku zegara; w wyciągniętej ręce trzyma różdżkę. Dwa punkty świetlne ukryte: wbudowany w podstawę, wewnątrz rydwanu oraz w płaszczu wróżki.
Model rzeźbiarza Stanisława Emila Czapka, absolwenta szkoły przemysłowej i Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, związanego początkowo z wytwórnią Goldscheidera, współzałożyciela wytwórni fajansów w Pacykowie (1912), jej kierownika artystycznego (1912-1914).
Oferowany model o innych wymiarach i numerze modelu, jak publikowany w literaturze przedmiotu (o wysokości 65 cm, numer modelu: 2585)