Josef LORENZL (1892-1950) - autor modelu, Wytwórnia GOLDSCHEIDER (zał. 1885) - wykonanie
Lot No.: 117
Figurka art déco: Odaliska (Tancerka z kwiecistą chustą)
fajans, farby ceramiczne, szkliwo przejrzyste ołowiowe, wys. 48 cm;
Austria, Wiedeń, realizacja - lata 40. XX w.
estymacja: 20 000 - 25 000 zł
fajans, farby ceramiczne, szkliwo przejrzyste ołowiowe, z krakelurą na podstawie;
wys. 48 cm, podstawa (owal) 24 x 16,5 cm;
sygn. od spodu: druk czarny: w owalu monogram wiązany GWM, powyżej: Goldscheider, poniżej: Wien (? - przekreślone, i napis odręczny czernią naszkl.: VIENNE, niżej: MADE IN AUSTRIA / HAND DECORATEE, odręcznie czernią naszkl.: MR, oraz monogram wiązany: AS.; wyciski: 5613 (numer modelu), 205/ 11, ryte: 10/P (?); z boku na podstawie ryte odręcznie: Lorenzl.
Austria, Wiedeń, wytwórnia ceramiki artystycznej Goldscheider (1885-1953), okres Marcela i Waltera Goldscheiderów, model: Josefa Lorenzla (1892-1950) z lat 20. XX w., realizacja późniejsza (lata 40. XX w.).
Tancerka w stroju orientalnym, fioletowych szarawarach, biustonoszu i chuście przewiązanej wokół głowy żółtą opaską. Lekko pochylona, wykonuje ekspresyjnie taneczne pas, przekładając nogę przez kwiecistą chustę, podtrzymywaną w wyciągniętych przed siebie i do tyłu rękach. Figurka na lekko konicznej, fazowanej wielobocznie podstawie.
Model austriackiego rzeźbiarza i ceramika art déco Josefa Lorenzla (1892-1950), jednego z najbardziej znanych współpracowników firmy Goldscheider w okresie międzywojennym, twórcy m.in. ekspresyjnych figurek tancerek. Lorenz wykonywał także modele dla wiedeńskiej firmy KERAMOS.