PUIFORCAT (czynni od 1820)
Lot No.: 709
Komplet do kawy i herbaty
srebro próby 1 (950) częściowo złocone cechowane; waga: 2900 g.
Paryż, 4 ćw. XIX w.
estymacja: 12 000 - 14 000 zł
składający się z dzbanka do kawy (wys. 23,8 cm, szer. 24,5 cm, głęb. 16 cm), imbryka do herbaty (wys. 19,6 cm, szer. 23,5 cm, głęb. 15,4 cm), mlecznika (wys. 11,4 cm, szer. 12 cm, głęb. 7,4 cm) i cukiernicy (wys. 15,8 cm, szer. 14,5 cm, głęb. 12 cm);
srebro próby 1 (950) częściowo złocone cechowane (cecha probierni z głową Minerwy i próbą 1, znak złotnika z monogramem - w rombie), iworyna; waga: 2900 g.
Paryż, 4 ćw. XIX w.
Naczynia gruszkowate z brzu?cami w 3 fasetowanymi, z nak3adan1 dekoracj1 w formie girlandy laurowej z dwoma medalionami z grawerowanym monogramem wiązanym LL, z krawędzią górną ujętą w pas kimationu; nakrywki wysklepione obrzeżone laurowym półwałkiem, z puklowaną rozetą pośrodku, zwieńczoną pełnoplastycznymi kwiatkami na gałązce; wylewy (imbryka w formie dzióbka, dzbanka i mlecznika trójkątne) ozdobione pełnoplastycznymi głowami kozłów; uchwyty z iworyny - dzbanka tralkowy, osadzony poziomo, imbryka i mlecznika c-kształtne; ucha cukiernicy uformowane z liści akantu. Wnętrze cukiernicy złocone.
Firmę założyli w 1820 roku Emile’a Puiforcat, jego brat Joseph- Marie i wuj Jean-Baptiste Fuchs. W 1857 roku Emile z wujem zarejestrowali, znaną do dziś cechę - scyzoryk między literami EP. W 1892 roku wnuczka Emila wyszła za mąż za Louisa Victora Taboureta, który w 1915 roku zmienił nazwisko na Tabouret-Puiforcat; W tym okresie wykonywali głównie srebra stołowe w stylach historycznych, których odbiorcami byli zamożni klienci.