Lot No.: 856
Zegar kominkowy z postacią Orfeusza
brąz złocony; wys. 45 cm; szer. 28 cm; głęb. 10 cm.
Francja, przed poł. XIX w.
estymacja: 6 000 - 7 000 zł
Francja, przed poł. XIX w.
Podstawa na planie prostokąta, wsparta na palmetowych nóżkach, gładka; oddzielona kimationowym gzymsem od górnej partii z reliefową dekoracją, ze scenką mityczną w pejzażu, przedstawiającą Orfeusza ujarzmiającego swoją grą na lirze dzikie zwierzęta. Wyżej prostopadłościenny postument - ołtarz, stanowiący obudowę mechanizmu zegara z paryskim systemem bicia godzin i półgodzin. Tarcza z cyframi rzymskimi, wokoło reliefowa dekoracja z krzewami i gałązkami różanymi oraz lirą. Na wierzchu - płonąca pochodnia i laurowy wieniec oraz lira, na której gra stojący z lewej młody mężczyzna w antykizowanym kostiumie (Orfeusz). Z prawej - wsparte o postument wielkie wahadło - symbol upływającego czasu - w kształcie mandoliny o długim gryfie.
Brak kluczyka.