Lot No.: 822
Olifant - róg z ciosu słonia
kość, srebro; dł. 64 cm; wys. 18 cm.
Francja, XIX/XX w.
estymacja: 25 000 - 30 000 zł
Francja, XIX/XX w.
Róg ujęty na końcu i w połowie długości szerokimi, ozdobionymi grawerunkiem srebrnymi opaskami i umieszczony na srebrnej, prostokątnej podstawie o profilowanych krawędziach, wspartej na czterech nóżkach. Dodatkową dekorację podstawy stanowią rzeźbione w kości figurki walczących lwów i krokodyli.
Srebro opatrzone jest cechą francuską z głową Minerwy.
Olifanty w wiekach średnich były sygnałowymi instrumentami o niemal magicznym znaczeniu; używanie ich przysługiwało jedynie przedstawicielom stanu rycerskiego (przypomnieć tu można róg ze słynnej „Pieśni o Rolandzie”). W czasach późniejszych stosowany jedynie jako przedmiot ozdobny.