Lot No.: 615
Wazonik z malowaną marmoryzacją
Polska, Fabryka Fajansów Aleksandra Rogala-Lewickiego
w Pacykowie / k. Stanisławowa ?, lata 30. XX w.?
estymacja: 2 500 - 3 000 zł
ciemno-ceglasta drobnoziarnista glinka w typie terrakoty, dekoracja farbami na pobiałce, imitującymi marmoryzację, szkliwo ołowiowe;
wys.22,8 cm, wycisk (na spodzie z dekoracją pod szkliwem): MADE IN POLAND.
Polska, Fabryka Fajansów Aleksandra Rogala-Lewickiego w Pacykowie / k. Stanisławowa ?, lata 30. XX w.?
Wazonik o niskim, kolistym brzuścu i wysokiej, lekko konicznej górnej części. Zdobiony, malowaną na jasnokremowym tle, spływającą pod szkliwem dekoracją w kolorach granatowo- liliowo- rudym, naśladującą marmoryzację.
Porównanie z ceramiką o analogicznych formach i dekoracji (wazoniki w ofercie na aukcjach 201 i 254 - sygnowane wyciskiem P w trójkącie i cyframi oraz wazonik na Rempex, Aukcja 275, sygn. MADE IN POLAND) wskazywałoby na Pacyków. Użyte do wypału surowce i technologia, choć wskazują na dobry warsztat, są jednak nietypowe dla tej wytwórni.
2 200 zł