Firma Walter i Marcel Goldscheider
Lot No.: 607
Lampa art déco z figurą damy z mufką (Colombina)
Austria, Wiedeń, okres międzywojenny;
model Josefa Kostiala z ok. 1920.
estymacja: 7 000 - 8 000 zł
fajans delikatny, farby ceramiczne, szkliwo ołowiowe, szkło, metal,
lampa z instalacją elektryczną; wys. ok. 60 cm (całość), podstawa (owal) 19,5 x 14 cm;
sygn. drukiem czarnym (rozmazanym): orzeł z rozłożonymi skrzydłami, półkoliście Goldscheider, w owalu przekreślony monogram wiązany GWM, naszkl. ciemną zielenią AH (dekorator barwny?), czernią VII; z tyłu na cokole ryte pod szkliwem: JKost […] l - niewyraźne
Austria, Wiedeń, Firma Waltera i Marcela Goldscheiderów (zał. 1885 jako Erste Wiener Terrakottafabrik und Atelier für Künstlerische Fayencen Friedrich Goldscheider), okres międzywojenny (lata 20. XX w.), model Josefa Kostiala z ok.1920 roku
Na niskiej, owalnej podstawie z występem z kolumną - trzonem lampy z kulistym szklanym kloszem w metalowej oprawie - figurka damy z mufką. Postać Lo Hesse (1889-1983?), znanej tancerki berlińskiej i wiedeńskiej Staatsoper, partnerki Joachima von Seewitz, jako Colombina (suknia w prążkowane ukośnie czarno białe pasy, seledynowy fantazyjny żakiet, czarny kapelusz z uniesionym rondem nałożony na czarną chustkę szczelnie otulającą głowę, szyję i dekolt).
Kostiumy Hesse - Colombiny (pozującej także z von Seewitzem jako Arlekinem) znane z fotografii archiwalnych tancerzy (opisane jako Masquerade).