Wojciech WEISS (1875-1950)
Lot No.: 95
Wisła pod Krakowem [Wisła z drzewami], 1897
olej, płótno; 12 x 16,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: WW
estymacja: 22 000 - 24 000 zł
Zobacz pełne informacje
olej, płótno; 12 x 16,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: WW;
na odwrocie owalny stempel z napisem wokół: ZE ZBIORU DZIEŁ WOJCIECHA WEISSA. DOM ARTYSTY z faksymile artysty pośrodku; oraz nr 000024 i dopisana cyfra 4.
Udział w wystawach:
Podgórze Wojciecha Weissa, Muzeum Krakowa Oddział Podgórze, 2020/2021;
Wojciech Weiss. Wystawa malarstwa, grafiki i rysunków z lat pobytu artysty w Podgórzu (1891-1904), Muzeum Etnograficzne w Krakowie, 1976
Tytuł pracy w katalogu wystawy "Podgórze Wojciecha Weissa" brzmi: Wisła z drzewami, s. 194, Kraków 2020.
Na wystawie wczesnych prac Wojciecha Weissa, która miała miejsce w Muzeum Krakowa Oddział Podgórze (2020/2021) została zaprezentowana młodopolska twórczość artysty, ściśle związana z miejscem, w którym mieszkał on w latach 1892-1904, czyli z miastem Podgórzem oraz Płaszowem (obecnie dzielnice Krakowa).
Oferowany obraz ukazuje pełen melancholii pejzaż znad Wisły utrzymany w perłowo-szarej tonacji. W leniwie płynącym nurcie rzeki odbijają się sylwety nadbrzeżnych drzew, a w oddali widoczna jest falista linia wzgórz, zamykająca narastające plany. Biorąc pod uwagę rok powstania pracy, można bez wahania stwierdzić, że jest ona doskonałą zapowiedzią znakomitych młodopolskich pejzaży owianych aurą dekadenckiej zadumy i smutku. Obraz ten odsłania nowe oblicze Weissa - mistrza małego formatu, na co zwraca uwagę kuratorka wystawy Katarzyna Bury pisząc: "Wojciech Weiss to zdecydowanie mistrz szczegółu. Można zaryzykować stwierdzenie, że był mistrzem miniatury, bowiem wiele jego dzieł ma niewielkie rozmiary, zachwycając jednocześnie precyzją, szczegółowością, wysmakowaniem detali." ( s. 23).
Pejzaż ten urzeka pięknem zatrzymanej chwili. Na ten aspekt zwrócił uwagę również monografista artysty dr Łukasz Kossowski pisząc: "Młodzieńczego Weissa należy nazywać mianem metafizyka. [jego prace] urastają do rangi małych poematów malarskich opisujących wyjątkowość każdej mijającej chwili. Te prace stanowią o jego talencie, który pozwala skondensować na małych skrawkach płótna (nierzadko o wymiarach nieprzekraczających 13 x 21 cm.) całe piękno z pozoru tylko banalnych motywów (katalogu wystawy "Pejzaże Wojciecha Weissa", Muzeum Narodowe w Kielcach 1985 r. s. 53).
Prace Weissa z tego okresu pojawiają się bardzo rzadko w ofercie galerii i domów aukcyjnych.
Lit.: Katalog wystawy: Podgórze Wojciecha Weissa, s. 194, Kraków 2020.