Waleria MATELSKA (ur. 1994)
Lot No.: 325
Bez tytułu, 2021 - SPRZEDANY
akryl, płótno; 140 x 97 cm;
sygn. na odwrocie: Bez tytułu / Waleria / Matelska / 140 x 97 / 2021
estymacja: 4 500 - 5 500 zł
akryl, płótno; 140 x 97 cm;
Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 2012- 2015. W 2015 roku przeniosła się na Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 2018 r. obroniła dyplom. W 2018 roku została finalistką Konkursu o Nagrodę Eibischa, w którym otrzymała wyróżnienie honorowe. Matelska była wielokrotną stypendystką Rządu Polskiego. Brała udział w licznych wystawach. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Jak mówi artystka: "W swoich pracach malarskich, za pomocą minimalistycznej prostej formy, szukam odpowiedzi na pytania o charakterze filozoficznym i egzystencjalnym. Proces malowania jest dla mnie medytacją i rozmową ze sobą i obrazem. W swoich pracach koncentruję się na przedstawieniu podróży duchowej, którą człowiek, jako istota świadoma, odbywa przez całe życie. Obiektywnej rzeczywistości nie istnieje, człowiek powinien nieustannie badać swoich „wewnętrznych demonów”, żeby świadomie kierować swoim życiem na tyle, na ile pozwala wyobraźnia i rzeczywistość. Studiowanie uczuć przybliża rozumienie ich pochodzenia i pojmowania możliwych konsekwencji działań pod wpływem impulsów uczuciowych i emocjonalnych. Świadomość tego faktu może pomóc w odnalezieniu własnej drogi życiowej. Swoimi pracami chcę sprawić, by odbiorca czuł się podbudowany na skutek refleksji, które wynikają z obserwacji i analizy moich obrazów".