Lot No.: 714
Pałasz oficera Regimentu Jazdy Gwardii
armii saskiej wz. 1881.
Niemcy, Solingen, firma WEYERSBERGER
/ KIRSCHBAUM und Cie
armii saskiej wz. 1881.
Głownia stalowa, polerowana, dług. 853 mm, szer. przy nasadzie 22 mm, z nieznacznym wygięciem ok. 5 mm, płasko szlifowana z masywnym grzbietem w formie wałka przechodzącego w ość obosiecznego pióra zakończonego centrycznym sztychem. Głownia ozdobiona jest na zastawie, na oby płazach trawioną i złocona dekoracją, w postaci kartuszy otoczonych ornamentem roślinnym, wewnątrz których umieszczony jest po stronie zewnętrznej monogram „AR” pod koroną królewską króla Saksonii Alberta (1873 - 1902), po stronie wewnętrznej herb Królestwa Saksonii pod koroną królewską, podtrzymywany przez dwa lwy, z umieszczonym poniżej wizerunkiem domowego Orderu i jego dewizą „PROVIDENTIAE MEMOR”. Powyżej dekoracji, na nasadzie wybita
jest nazwa firmy „WEYERSBERGER / KIRSCHBAUM & Cie / SOLINGEN”. Oprawa rękojeści wykonana ze złoconego brązu, zamknięta. Jelec tarczowo kabłąkowy z dwoma kabłąkami bocznymi. Tylne, krótkie ramię jelca wykonane jest w formie wygiętej ku dołowi palmety. Na przednim kabłąku widnieje herb Królestwa Saksonii. Głowica rękojeści w formie lwiej głowy, z długim gładkim warkoczem sięgającym jelca. Trzon rękojeści drewniany, karbowany, pokryty szarym, drobnym jaszczurem z oplotem z potrójnego, skręconego drutu. W dolnej części trzon i warkocz głowicy ujęty jest owalnym pierścieniem, przy którym umocowany jest z przodu wygięty półkoliście pręt tworzący paluch. Pod tarczą jelca umieszczona jest na nasadzie głowni podkładka z barwionej na czerwono skóry oraz obrączka wykonana z niskiej próby złota. Brak pochwy.
Stal, brąz złocony, złoto, drewno, jaszczur. Długość całk. b. pochwy -1003 mm, waga - 1050 g.
Niemcy, Solingen, firma WEYERSBERGER / KIRSCHBAUM & Cie wykonała w 1884 r. dla Regimentu Jazdy Gwardii Saskiej 42 pałasze według tego wzoru.