Lot No.: 707
Zegar kominkowy z parą puttów
- alegorią plonów;
marmur, brąz złocony i patynowany, mosiądz,
szkło, emalia, stal; Francja, 3 ćw. XIX w.
- alegorią plonów;
wsparty na 4 szpulowych nóżkach, z prostokątną, wydłużoną podstawą o łukowatych bokach, z białego marmuru bogato aplikowanego dekoracjami z brązu złoconego o motywach wici roślinnej, ornamentu laurowego i astragalu; pośrodku u dołu pełnoplastyczny koszyk z owocami; po bokach kanelowane półkolumny;
w zwieńczeniu waza wypełniona winogronami; po bokach dwie figurki siedzących nagich puttów: jeden z akcesoriami bachicznymi - kielichem i kiścią winogron, drugi - z sierpem i snopkiem zboża; pomiędzy nimi wmontowana cylindryczna puszka z mechanizmem; od frontu widoczna oszklona, emaliowana tarcza w otoku perełkowym, z girlandami winorośli i róż spływającymi wzdłuż krawędzi; cyfry godzinowe rzymskie, minutowe arabskie, wskazówki ażurowe, złocone; mechanizm
z paryskim systemem bicia godzin i półgodzin; na płycie w owalu napis: „FARRET / A / PARIS”; w kole: „VTOR CAILLY / A ST/ NICOLAS”;
marmur, brąz złocony i patynowany, mosiądz, szkło, emalia, stal; wys. 38 cm, szer. 42 cm, głęb. 14 cm;
Francja, 3 ćw. XIX w.;
sygnatury dotyczą dwóch firm (zapewne współpracujących ze sobą): FARRET - warsztat w Paryżu przy Rue Chapon, czynny 1840 - 1880; Victor CAILLY - warsztat czynny od 1840 w Saint Nicolas d'Aliermont w Normandii.